Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
ARTYKUŁ SPONSOROWANYZdrowie

Podnoszenie poziomu estrogenu i progesteronu pomaga wspierać ciążę i zdrowie łożyska.

Podnoszenie poziomu estrogenu i progesteronu pomaga wspierać ciążę i zdrowie łożyska.

Ciąża

Miesiączka spóźnia się o kilka dni, pojawiają się nudności, nastrój już nie jest taki sam… pierwsze pytanie, które się pojawia (szczególnie w przypadku opóźnienia cyklu miesiączkowego) to: „czy jestem w ciąży?”.

Ale co dzieje się w ciele kobiety, kiedy następuje poczęcie? Zapłodniona komórka jajowa, zwana embrionem w pierwszych 8 tygodniach po zapłodnieniu, a płód w kolejnych tygodniach, zagnieżdża się w ścianie macicy, gdzie rośnie i rozwija się przez 9 miesięcy.

 1. Przerwany zostaje zatem normalny cykl menstruacyjny oraz związane z nim cykliczne zmiany zarówno fizyczne, jak i hormonalne.
 2. Jednak w czasie ciąży ciało kobiety przechodzi wiele innych zmian hormonalnych i fizycznych.
 3. Zamiast atrofii ciałko żółte (które tworzy się w jajniku po pęknięciu pęcherzyka, który uwolnił komórkę jajową) jest konserwowane i powiększane w odpowiedzi na hormon, ludzką gonadotropinę kosmówkową (HCG), wydzielaną przez łożysko, które odżywia. .

W ten sposób powiększone ciałko żółte wytwarza zarówno estrogen, jak i progesteron oraz łożysko. Gdy łożysko zaczyna wytwarzać te hormony, ciałko żółte stopniowo zmniejsza swoją aktywność (około 8 tygodni po zapłodnieniu), chociaż utrzymuje się to do końca ciąży.

Podnoszenie poziomu estrogenu i progesteronu pomaga wspierać ciążę i zdrowie łożyska.

Te dwa hormony są odpowiedzialne za wiele fizycznych zmian i typowych dolegliwości związanych z ciążą. Weźmy kilka przykładów. Estrogen stymuluje powiększanie piersi i wraz z HCG jest odpowiedzialny za pojawienie się porannych mdłości i wymiotów, których doświadcza wiele kobiet w pierwszych 3 miesiącach ciąży. Z drugiej strony progesteron działa na mięśnie gładkie jelita, zmniejszając skurcze mięśni, wywołując w ten sposób zaparcia.

Poczęcie

Plemnik mężczyzny spotyka się z komórką jajową kobiety. Tu zaczyna się poczęcie, bardzo skomplikowany proces, którego mechanizm nie jest jeszcze w pełni poznany. Plemnik to mała komórka składająca się z głowy, części pośredniej i nitkowatego ogona. To dzięki temu ostatniemu jest w stanie szybko się poruszać, aby spotkać jajo samicy i ją zapłodnić.

Plemniki znajdują się w płynie nasiennym samców oraz w ilościach przemysłowych (w jednej kropli są ich miliony). Gdy płyn nasienny dostanie się do organizmu kobiety, podczas wytrysku, wprowadzone plemniki pozostają żywotne i zdolne do zapłodnienia przez około 2 lub 3 dni, czyli przez okres, który może trwać od 48 do 72 godzin.

Ale w jaki sposób? Rozpoczęcie długiej podróży, która prowadzi je przez kanał szyjki macicy do macicy, a następnie do jajowodów, ułatwianych im w drodze śluzem szyjkowym.

Jestem w ciąży?

Czy twoje miesiączki są spóźnione o kilka dni? Może to być jeden z najbardziej oczywistych objawów ciąży, zwłaszcza jeśli masz regularne miesiączki. Jeśli natomiast są nieregularne i długie, najlepiej zrobić test sześć tygodni po rozpoczęciu ostatniego cyklu.

Strzeż się jednak, że opóźnienie miesiączki może mieć inne przyczyny, na przykład: zmęczenie, szok emocjonalny, przerwanie doustnej antykoncepcji, zauważalny spadek wagi. W takich przypadkach konieczne jest sprawdzenie przyczyn, konsultując się z lekarzem ginekologiem.

A czy wahania nastroju są objawem ciąży?

Niekoniecznie: wahania nastroju są jednak na ogół spowodowane przez nowe hormony wydzielane przez jajnik, a następnie łożysko. Więc kiedy spodziewasz się dziecka, możesz czuć się bardziej spięty i nadwrażliwy. Problemy z trawieniem, nudności i wymioty są bardzo częste w pierwszych trzech miesiącach ciąży.

Ale te same objawy mogą być spowodowane niewielkim zatruciem i niekoniecznie muszą być związane z ciążą. Ponadto niektóre kobiety nie odczuwają żadnego z tych objawów w pierwszych miesiącach ciąży.

Test ciążowy

Nawet jeśli organizm kobiety daje jednoznaczne sygnały (napięcie piersi, nudności, nasilające się zmęczenie i większa chęć do snu), a miesiączka spóźnia się o kilka dni, zawsze dobrze jest wykonać test ciążowy. W laboratorium, w aptece lub nawet w zaciszu domu, korzystając z jednego z wielu zestawów dostępnych we wszystkich aptekach.

Testy ciążowe opierają się na wyszukiwaniu w pierwszym porannym moczu hormonu (HCG), który jest wytwarzany bardzo wcześnie po zapłodnieniu i stale wzrasta aż do trzeciego miesiąca ciąży. Hormon ten stymuluje produkcję estradiolu i progesteronu, dwóch hormonów niezbędnych do przyszłego rozwoju macicy i gruczołu sutkowego. pierwsze objawy ciąży

Jest wykrywalny już 10-14 dni po zapłodnieniu, najpierw we krwi matki, a następnie w moczu.

Testy moczu są bardzo czułymi i bezpiecznymi narzędziami, a nawet te wykonywane w domu są niezawodne w ponad 95 procentach. Jeśli nadal istnieją wątpliwości, można użyć badania krwi w celu ostatecznego potwierdzenia. Za pomocą tego ostatniego badania lub USG lekarz może potwierdzić ciążę.

Poradnictwo genetyczne

Poradnictwo genetyczne to rozmowa z ważnym specjalistą w celu oceny, czy przyszłe matki i ojcowie mają problemy genetyczne lub zagrożenia, które mogą mieć wpływ na zdrowie dziecka. Idealnym momentem na zaplanowanie tego wywiadu jest okres przed poczęciem, ale jeśli już spodziewasz się dziecka, dobrze jest jak najszybciej umówić się na wizytę do specjalisty.

 1. Doradca genetyczny to pracownik służby zdrowia specjalizujący się w genetyce medycznej, który na ogół pracuje w ramach poradni genetycznej, gdzie często przeprowadzane są również badania diagnostyczne.
 2. Podczas wywiadu specjalista rysuje drzewo genealogiczne rodziny przyszłych rodziców na podstawie dostarczonych informacji, aby zrozumieć, czy para ma szczególne ryzyko reprodukcyjne, które należy dokładniej zbadać za pomocą niektórych testów.
 3. Następnie dostarcza informacji na temat badań przesiewowych.

Dobrze jest mieć jasne wyobrażenie o tym, ile i jakie jest prawdopodobieństwo lub „ryzyko” pojawienia się określonej choroby lub tego, że dany test daje wiarygodne wyniki: kiedy jest czas na podjęcie decyzji, jeśli nie jasne, lepiej poświęć trochę czasu na refleksję.

Drzewo genealogiczne zbudowane jest na podstawie kilku informacji:

 1. pochodzenie geograficzne lub etniczne przyszłych rodziców
 2. przyczyny choroby u krewnych pierwszego stopnia (rodzice i rodzeństwo) i drugiego stopnia (dziadkowie, wnuki, wujkowie)
 3. osoby, które zmarły przy urodzeniu lub w dzieciństwie lub młodości i z jakich powodów
 4. osoby z wrodzonymi wadami rozwojowymi

 5. powtarzające się poronienia lub historia trudności lub niemożności posiadania dzieci
 6. opóźnienie wzrostu, łagodne lub ciężkie upośledzenie umysłowe lub zaburzenie
 7. obecność ubytków wzroku i słuchu
 8. upośledzające i postępujące choroby neurologiczne
 9. pokrewieństwo
ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz